Pazar, Ağustos 31, 2008

Bir Damla Yerine Bir Saniye

Konuk Yazar: "Dişi Kartal" adını kullanmasına izin verilmeyen Berfin A.
Yaş: 12
Susuzluk ve küresel ısınmanın alıp başını gittiği şu günlerde, ben bunalmış biri olarak, suyun bizler için hayat kaynağı olduğunu bir kere daha anladım. Su hayat kaynağımız da, sanki daha bir değerli. Hele de şu yaz günlerinde...
Küresel ısınmanın peşinde sürüklediği susuzluk, gelecek nesilleri riske atıyor. Kuraklık birçok canlının neslini devam ettirmesini önlüyor. Afrika kıtasındaki insanların yüzyıllardır yaşadığı hazin son, ufukta hepimizi bekliyor. Biz hiç olmazsa bir damla su damlatmak yerine bir saniye yaşam verebiliriz. Bir saniye daha mutluluk... Bir saniye daha hayatta kalmanın zaferi... Bir saniye daha sevinç... Bir saniye daha isyan... Bu isyanın getirdiği özgüven... Bütün bunları bir saniye daha yaşamak için, sadece bir damla. Eğer bir damlayla bunları başarabiliyorsak, evimizde, işimizde, okulumuzda akıttığımız binlerce litre sularla, yüzlerce hayat kurtarabilir, binlerce gün daha bu duyguların tadını çıkarabiliriz.
Uzun lafın kısası sadece suyumuzu biraz dikkatli kullanarak geleceği kurtaran bir kahraman olabiliriz. Not: Berfin A.'nın "kompozisyonunun" temize çekilmemiş, taslak halindeki "dikbaşlılık" sözcüğü sonradan "özgüven"e dönüşmüş. Yazısının Proscenium Arch'ta yayınlanmasına izin verdiği için kendisine teşekkür ederiz. (ignoramus)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

"Words Words Words" (Hamlet)