Cuma, Ekim 17, 2008

Proscenium Arch'ta geçtiğimiz günlerde yer alan bazı yazılarla ilgili birkaç not:

Dev Corner Otele Hayır Platformu'nun basın açıklamasını haber veren satırların sonunda otel inşaatının Moda'nın çehresine "tecavüz" ettiğini bildiren ifadeye şerh koyuyorum. "Moda'nın çeheresi" denilen şeyin kentin geri kalanının bedeninden ne farkı vardır ki, büyük tecavüzden azat olsun? Tamam, otel yapılmasın, ben de istemiyorum ama Moda'nın çehresi değişecek diye değil. Dahası, değişsin de. Bu ay içinde Moda'da bakkala çakkala resimler ve ıvır zıvırlar asıp "Halka sanatı anımsatmak istiyoruz, sanat aslında her yerde" diye mızmızlanan elitlerin Moda'sının çehresini yarın öbür gün otelle değil de, gerçek yıkıcı sanatla değiştirmeye kalktığımızda da "yerliler" buna "tecavüz" diyecekler. Burada özel bir "güzelliğin" bozulmasından çok, sermayenin böyle büyük konstrüksiyonlarla henüz girmediği elit alanın yerel bir savunulması var, PA'nın bu söyleme ortak olmasını istemiyorum. Kusura bakılmasın, Sulukule'de insanların evleri başlarına yıkılıyor, orada görülmüyor bu kadar çok platform. İmza toplasınlar da Sulukulelileri Moda'daki boş konaklara yerleştirelim!
Başka bir mevzu, işte buradan alenen söylüyorum, Ne Evliyiz Ne Bakire adlı yazının "cinsiyetsizleşmeler" başlığı altına yerleştirilmesine de karşıyım. Bu türden bir kataloglamanın, derli toplu bir sunumun iş göreceğine hala inanmakla beraber son yazım bu türden bir üst başlığa da derli toplu bir yazı fikrine de sahip değildir. Ayrıca Fatma Korkmaz'ın fotoğrafının sayfada yayınlanması hakkında söylediklerim için özür dilerim. Ozan'a yüklenmek yerine bu tür fotoğrafları dolaşıma sokma alışkanlıklarının pornografiyle bağlantısını çalışan bir yazı sunmalıydım, sunacağım. Isou'nun "zaptedilemez özgürlük" arzusu zaptedilemiyor kimi zaman. O bir yazı değil, bir fikir değil, bir durum değil, bir olay değil; bir öfke üretiyor. Öfkeli peygamberim Ozan K. affetsin beni. Yine de fotoğrafın kaldırılmasını istiyorum.
Yazıya düşülen iki şerh için Ş.'ye ve Bay Perşembe'ye teşekkür ederim. Bu Bir Sitüasyonist Sergi Değildir kapsamında sokağa bekaretle ilgili öfke yerleştirmeleri atarsanız fotoğraflarını paylaşın. Oralarda olsaydım bir ucundan tutardım. Kent dediğin bu işte, ortak çalışan bağırsaklardaki gizemli guruldamaya yeniden selam!

2 yorum:

  1. Özlem, "tecavüz" cümlesi kaldırıldı, yazından "cinsiyetsizleşmeler" başlığı ve diğer "etiketler" (bu sözcüğü sevmiyorum) kaldırıldı, ama fotoğraf kalıyor.
    Başka?

    YanıtlaSil
  2. O tilkili A harfi de geri gelsin. Güzeldi o.

    YanıtlaSil

"Words Words Words" (Hamlet)