Çarşamba, Haziran 02, 2010

Ulysses üzerinde Hamlet göndermeleri - I. Bölüm

"Bir rüyada, annesi sessizce gelmişti ona, balmumuyla pelesenkağacı kokusu yayan erimiş bedeni kahverengi kefeninin içinde, Stephen'ın üzerine put gibi, bilinmez sözcüklerle dolu, biraz ıslanmış kül kokulu, eğilmişti." (38-300)

"- Hamlet hakkında fikrin nedir? diye Heines Stephen'e sordu.
- Yoo, yoo, diye haykırdı Buck Mulligan incinikli. Thomas Aquinas'ın da, kuramını dayandırdığı elli beş nedenin de üstesinden gelebilecek yetenekte değilim ben. Önce birkaç bardak bira yuvarlayana dek sabredin hele." (46-610)

"- Pöf! dedi Buck Mulligan. Wilde da paradokslar da mazide kaldı. Çok basit bir şey bu. Adam, Hamlet'in torununun Shakespeare'in büyükbabası olduğunu, kendisinin de kendi babasının hayaleti olduğunu cebir yoluyla kanıtlıyor." (46-630)

"Teolojik yorumunu okumuştum bir yerde, diye sürdürdü, dalgıncasına. Baba ve Oğul kavramları. Oğul, kendisini babasıyla özdeş kılmaya çalışıyor var gücüyle." (47-650)

"Stephen çocuğun yanına oturarak problemi çözdü. Shakespeare'in hayaletinin Hamlet'in büyükbabası olduğunu cebir yoluyla kanıtlıyor." (57-170)

"Vallahi, tıpkı bir balina gibi." (71-170)

"- Annen ölüyor çabuk gel baban.
Halam anneni senin öldürdüğün kanısında." (73-240)

"Babanın oğlusun sen." (74-290)

"Ruhum benimle birlikte yürüyor, biçimler biçimi. İşte, ayın gözcülüğünde, Elsinore'un ayartıcı tufanını dinleyerek, gümüşi samur siyahı kayaların üzerindeki keçiyolunu arşınlıyorum." (75-340)

"Tahtta hak iddia edenler: Hayatlarını yaşıyorlar, Bruce'un erkek kardeşi." (76-380)

"Hamlet şapkama göz ucuyla bakıyor." (79-490)

Not: Göndermeler "doğrudan" ve "dolaylı" olarak iki ayrı akış halinde okunmuştur ve yalnız ilk akış Proscenium Arch ve Kadıköy Hamlet Araştırmaları Enstitüsü'nde yayınlanmaktadır. Ayraç içindeki ilk sayı sayfa numarasına, ikinci sayı onlu bölümlemeye işaret etmektedir. Esas alınan basım YKY'nin Haziran 1997'deki 3.Baskısıdır: Çev: Nevzat Erkmen.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

"Words Words Words" (Hamlet)