Pazartesi, Eylül 27, 2010

Hamlet Kitabı Üzerine Not

Eylül 2010 itibariyle başlamış bulunan Hamlet Sözlüğü çalışmasının, sözlükler ne kadar sevilesi kitaplar olsalar da, bilinen anlamda bir "sözlük" olmaması öngörülüyor: Aydınlanmanın ansiklopedisinin dışarıdan bakan gözü yerine, içeriden bakan, yapıtı aydınlatıcı / ele verici bakışa karşı içeriden savunan yapıta özel bir teknik olarak sözlük, maddeler halinde yazılacak, etik temeline Hamlet'i bir görevler silsilesinin içinden uhrevi ve dünyevi görevlere direnebilecek bir "özne" olarak çıkarmaya, onu yazınsal bir "karakter" olarak bize ait sorumluluk alanından çıkarmaktansa, bir "dost" olarak yazgılarından çözmeye hevesini koyan bir kitap çalışmasıdır.

Bu aynı zamanda kimlikler üzerine bir çalışmadır: İnsanı bir vesayeti sürdürmeye, prens olmaya, "romans" kahramanı olmaya, Ödipleşmeye, entellektüel olmaya, intihar etmeye ya da intiharını yaşama teslim etmeye "zorlayan" hayaletlere bakmak, aynı zamanda kimlik kurucu kodlamaya da bakmak anlamına gelebilecek. An itibariyle Hamlet Sözlüğü üzerinde çalışan bir "yazı ekibi" dramaturji - tiyatro, edebiyat ve sinematografi alanlarından gelmekte ve bir "çizi ekibi"nin varlığı ise sözlük çalışmasının tamamlanmasından sonra ortaya bir Hamlet (oyunu daha) çıkması konusunda iyimser olmak için nedenler vermekte.

Sözlük çalışmasının ana metinleri değilse de, çalışmayla ilgili notlar toplantılara müteakip enstitüde yayınlanacak ve katkı / eleştirilere açık olacak. Ön çalışma süresince fikir beyan eden, uzaktan katılma, katılmama, ara sıra katılma yol açma ya da köstek olma vaadinde bulunan herkese teşekkürler.      

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

"Words Words Words" (Hamlet)