Salı, Ocak 07, 2014

Godard, Rusya'da Ağır Eleştirilere Uğradı

Sovyetlerin aylık Sinema Sanatı dergisinin son sayılarından birinde, ünlü Fransız yönetmen Jean-Luc Godard, uydurulmuş bazı metinler kullanarak Sovyetlerin dâhi sinemacısı Ayzenştayn'a iftira etmekle suçlandı. Yazar, Godard'ın Jean-Pierre Gorin'le birlikte çevirdiği son filmlerinden Doğu Rüzgârı - Vent d'Est hakkında geçen aylarda ilerici ve solcu Fransız sinema dergisi Cahiers du Cinéma'da yayınladığı yazıyı suçluyordu. Yazıda, Godard'ın "ne pahasına olursa olsun Sovyet sinemasının ve Ayzenştayn'ın ilk başlardaki devrimci tutumlarını sonradan kaybettiklerini ispat etmeye" uğraştığı ileri sürülüyordu. Yazı şöyle devam ediyordu: 

"Sovyet sinemasına karşı bu saldırılar, Godard'ın politik ve estetik gelişiminin kaçınılmaz bir aşamasıdır. Godard, devrimci gücünü 'burjuva ideolojisinden' çok, toplumsal ilerlemenin ve dünyanın devrimci yenilenmesinin sosyalist ve komünist düşünce tarzlarına karşı kullanmaktadır. Bunu yaparken de, Sovyetlere karşı Pekin'in ağzını kullanmaktadır. Godard ve Gorin'in 'underground' filmleri, dünyanın geçirdiği bunalımdan çok, kendi yönetmen bunalımlarını ve olayların yüzeyindeki düzensiz sıçrayışlarını yansıtan bağıntısız bölümlerden ibarettir. Godard'ın son filmi Her Şey Yolunda  - Tout Va Bien, Fransız komünist partisine ve sendikalara atılan iftiralarla doludur ve Godard'ın da itiraf etmek istemediği kaynaklardan finanse edilmiştir. Godard'ın solculuk serüveni burjuvazi için en küçük bir tehlike bile oluşturmamaktadır, oysa onun Sovyetlere ve sosyalist düşünceye saldırıları, gerici güçlerin son derece işine yaramaktadır."

Fransız sinemacıların sol düşünceye en iyi sahip çıkmış yönetmenlerinden biri olan Godard'a Sovyetlerden gelen bu saldırı, Le Monde gazetesinde yayınladığından beri Fransız sinemaseverleri arasında büyük ilgi görmüş ve tartışmalara yol açmıştır.


Kaynak: Yedinci Sanat, 2. sayı, Nisan 1973

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

"Words Words Words" (Hamlet)